Kréta

Kréta je největší a nejlidnatější řecký ostrov. Také je pátý největší ostrov ve Středozemním moři. Já si při vzpomínce na ni vybavím ostrov plný olivovníků a bílých domů s modrými okny a dveřmi. 

Kréta je hodně hornatý ostrov, ale najdete tu i spoustu jeskyní, malých přilehlých ostrůvků, spoustu krásných pláží nebo i sladkovodní jezero. Já jsem vám sepsala pár tipů, kde se ubytovat a jaké pláže navštívit. V dalším článku najdete pár tipů na místa, které doporučuji navštívit.

Části Kréty – kde se ubytovat?

Severní Kréta
 
Severní pobřeží Kréty je určitě vhodný pro ty, co hledají ruch a zábavu. Některá místa tu jsou dokonce nejnavštěvovanější z celého Řecka. Pokud hledáte nejrušnější místa, tak ty najdete v oblasti Heraklion – Agio Nikolaos. Pokud se Vám tato oblast líbí, ale chtěli by jste tu najít ne tak rušná místa, tak ta najdete okolo Bali a Panormos.
Pláže v severní části Kréty jsou spíše písečné a mělké.

(ubytování)

Východní Kréta

Východ je klidnější oblast. Je téměř bez turistů a zeleně, ale jsou zde krásné pláže a naprostý klid.

(ubytování)

Západní Kréta

Je nejvlhčí oblastí Kréty s dostatkem zeleně. Najdete tu klid a romantiku. Můžete si udělat výlet na pláž Elafonissi nebo Falassarna.

(ubytování)

Jižní Kréta

Na Jihozápadu Kréty najdete nádherné přírodní scenérie a vyvážený poměr klidu a společenské zábavy.

Dominantou této oblasti jsou hory a úchvatné horské vesničky. Oblast je vlhčí a zelenější, než střed a východ Kréty. Najdete zde kopcovitou krajinu, dostatek zeleně, stromy, spousty rostlin a celkově příjemnější podnebí. 

(ubytování)

My jsme byli ubytovaní v severní části Kréty v Kato Gouves 20 km od Heraklionu a byli jsme tu spokojení.

Kato Gouves

Najdete tu spoustu ubytování, taveren, obchodů, nočních klubů, ale i možností zajištění výletů. My jsme zašli do místní autopůjčovny a výlety jsme podnikli sami.

Pláže tu najdete dlouhé písečné, uzavřenou pláž vhodnou pro děti, ale také je tu možnost koupání na skalnatých plážích. V okolí je vodní park (cca 7 km) a také největší plošina proslavená stovkami větrných mlýnů – Lasithi Plateau (cca 30 km).

Nejlepší pláže

Růžová pláž Elafonissi –  jedna z nejkrásnějších pláží ostrova Kréta se nachází na jihozápadním okraji ostrova

Palmová pláž Vai bílá písečná pláž na východě ostrova, která je obklopena datlovými palmami. Doporučuji zde navštívit vyhlídku.

Falassarna – pláž s tyrkysově čistou vodou (dokonce patří mezi nejčistší pláže Řecka) nacházející se v západní části ostrova

Pláž Balos – nádherná laguna Balos s bílým pískem (více jsem napsala zde)

Palmová pláž a sladkovodní jezero Preveli – v jižní části ostrova můžete najít písečnou pláž s oblázky. Tohle místo jsem měla na svém seznamu, ale bohužel už nezbyl čas ho navštívit. Jestli jste tu někdo byl, tak budu ráda za Vaše komentáře 🙂

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.