Výšlap na Kôprovský štít

Tato túra je fyzicky náročnější, avšak výhledy stojí za to. 
 
Než se na tuto túru vydáte, doporučuji si vzít dostatek vody, jídla a hlavně pořádnou obuv. 

Při výstupu si budete muset občas pomáhat rukami, zvlášť v závěrečné části výstupu, proto doporučuji pozorně si ohlídat počasí.
 
Túra je dlouhá cca 25 km.

TRASA

Štrbské pleso — Popradské pleso — Mengusova dolina — Veľké Hincovo pleso — Vyšné Kôprovské sedlo — Kôprovský štít — zpět

Delší trasa 

Můžeme se vydat ze Štrbského plesa. Je zde placené parkoviště. Odsud jdeme po červeně značené magistrále k Popradskému plesu.

Kratší trasa

Kdo si chce túru o něco zkrátit, tak je možné začít cestu až od zastávky Popradské pleso. Dá se tady zaparkovat a jsou tu také stánky s občerstvením a suvenýry.

Půjdeme přes lávku přes Hinčov potok. Asi 300 metrů od lávky je rozcestí Nad Popradským plesom, odkud můžete pokračovat několik desítek metrů po červené značce a prohlédnout si Popradské pleso nebo pokračovat po modré značce, která mírně stoupá borovicovým lesem v Mengusovské dolině až k rozcestí na Rysy. 
 

Rozcestí jen míjíme a pokračujeme dál až k potoku, který po lávce přejdeme. Zde si můžete odpočinout na lavičkách.

Kousek od lávky míjíme rozcestí Nad Žabím potokom a pokračujeme po modré. 

Asi půl kilometru mírného stoupání dorazíme k dalšímu potoku, který přejdeme po kamenech. 

 

Odtud již cesta začne prudce stoupat. Stoupání je ale proloženo mírnými úseky a kamenovým polem. Až se ocitneme v rovině Mengusovské doliny, dojdeme po cestiččce k Veľkému Hincovu plesu. My jsme si zde udělali pauzu, je to krásné místo.

Veľké Hincovo pleso je díky své rozloze 20,08 ha největším a díky své hloubce 53 m také nejhlubším plesem slovenské části Vysokých Tater. Hincovo pleso leží v závěru Mengusovské doliny v tzv. Hincové kotlince,  je obklopeno skalnatými štíty, a tak vám může připadat menší než Štrbské pleso. Je to však optický klam

Po pauze pokračujeme po cestě, mineme Malé Hincovo pleso a tady již začneme strmě stoupat (200 výškových metrů) do Vyšného koprovského sedla, které se nachází ve výšce 2 180 m.

Pokračujeme v cestě, zbývá nám posledních 200 výškových metrů, ale v těchto místech je chodník pokryt množstvím suti, mnoho místa neposkytuje, proto si musíme dávat pozor.

Z vrcholu vidíme Mengusovskou dolinu s Veľkým Hincovým plesem kolem které jsme předtím procházeli. Temnosmrečianská plesa v sousední Temnosmrečianské dolině. A také vrcholy Rysy, Vysokou, Mengusovské štíty, Kriváň,..

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.