Hallstatt

Hezký den přeji,

dnes jsem se rozhodla napsat článek o Hallstattu. Kdo by ho neznal, tak Hallstatt je malé malebné městečko, které se nachází na jihu rakouské oblasti Salzkammergut (Solná komora) a od roku 1996 je zapsán na seznamu UNESCO. Má zhruba 750 stálých obyvatel a ročně ho navštíví kolem 600 tisíců turistů, což může někoho od návštěvy tohoto městečka odradit. Já sama jsem ho navštívila již několikrát a i přes nával turistů jsem si to tu užila.

Pokud sem vyrazíte, tak parkování přímo v centru není možné. Hallstatt projedete tunely, kterými se dostanete na jedno z placených parkovišť. Vše je dobře označené. Z parkoviště se můžete vydat buď pěšky nebo taxíkem, který stojí na začátku parkoviště a jezdí sem, tam, takže se nemusíte bát, že by jste ho nestihli.

V Hallstattu najdete i spoustu nabídek ubytování (zde), a tak si tu můžete udělat třeba romantický víkend.

Stará část Hallstattu se nachází pod srázy Solné hory (Salzberg) a má bohatou historii spojenou s těžbou soli. Salzberg totiž ukrývá nejstarší solný důl na světě. Tradice těžby soli zde sahá až do střední doby bronzové (1 500 let př. n. l.).

V obci naleznete dva kostely. Z fotek určitě poznáte evangelický farní kostel se štíhlou věží, který se nachází dole na břehu jezera. Za návštěvu však stojí i druhý kostel ve kterém naleznete nádherný pozdně gotický oltář.


Kostnice

Zajímavá je návštěva místní kostnice, kde je v současnosti asi 1 200 lebek a kolem 610 z nich je pomalované.

Lebky se očistily, nechaly se vybělit sluncem, měsícem, a poté je dostali do rukou lidoví malíři, kteří na ně nakreslily různé ornamenty.

Proč jsou v kostnici jen lebky? Kvůli nedostatku místa byly vždy hroby po deseti dvaceti letech otvírány a lebky se přemístily do kostnice. Dlouhé kosti hrobník vyzvedl a odvezl daleko za Hallstatt. Platí se zde vstupné 1,50 euro a v ceně máte i papír s informacemi o kostnici. Informace jsou i v českém jazyce 🙂

náměstí Marktplatz

Jezero

Výhled z jezera na město Hallstatt stojí za to. Můžete si zaplatit jízdu parníkem nebo si zapůjčit motorovou loďku či šlapadlo – labuť.

Skywalk nad Hallstattem

Můžete si zaplatit jízdu lanovkou na skywalk (vyhlídkovou plošinu), odkud je opravdu nezapomenutelný pohled na městečko ležící dole u jezera.
Aktuální ceny naleznete zde.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.